Kiedyś i teraz

14 grudnia 2022
-
5 minut

Hodowla bydła to ciężka praca. Jest nie tylko fizycznie wymagająca dla rolników, ale zajmuje też dużo czasu każdego dnia. Zwierzęta hodowlane nigdy nie mają wakacji i nie znają weekendów. Zasadniczo oznacza to, że w przeszłości rolnicy również nie mogli wziąć wolnego. Obecnie rolnicy mogą od czasu do czasu wyjechać na wakacje. Dzieje się tak dzięki postępowi technologicznemu w hodowli bydła. Na tej stronie dowiesz się, jak najnowsza technologia pomaga rolnikom.

Kiedyś: tylko praca i żadnej zabawy

Kiedy mówimy, że rolnicy nie mogli wyjechać na wakacje, nie przesadzamy. Wyobraź sobie: krowy dojono ręcznie, tak samo uzupełniano zapasy pokarmu. Podczas przygotowywania paszy na wiosnę i zbiorów kukurydzy jesienią rolnicy pracowali nawet 80-100 godzin tygodniowo.

Teraz: nowoczesny zautomatyzowany rolnik

Nawet dzisiaj prowadzenie gospodarstwa rolnego zajmuje dużo czasu i uwagi o każdej porze roku. Silosy muszą być pełne, zwierzęta – nakarmione, a poza tym w gospodarstwie jest wiele innych prac do wykonania. Sama praca rolnika nie zmieniła się, ale zmienił się sposób jej wykonywania. Obecnie w Holandii istnieje wiele nowoczesnych, dużych i zautomatyzowanych gospodarstw rolnych. Dzięki temu, że wykonywanie wielu prac ułatwiają roboty, rolnicy mają więcej czasu na inne rzeczy.

Więcej czasu: dłuższe wakacje i lepsze praktyki biznesowe

Co rolnicy robią z uzyskanym wolnym czasem? Mogą na przykład raz w roku wyjechać na wakacje. Mogą również wykorzystać wolne chwile, aby skupić się na biznesowej stronie swojego gospodarstwa. Oznacza to, że poświęcają czas na przemyślenie, jak prowadzić gospodarstwo jako firmę i jak korzystać z najnowszych technologii. Zatem więcej czasu niekoniecznie musi oznaczać mniej pracy, ale na pewno oznacza inną pracę. Można powiedzieć, że rolnicy spędzają czas na burzy mózgów. Myślą o tym, jaki byłby najlepszy sposób wykorzystania technologii w gospodarstwie. Jakie korzyści mógłby uzyskać z technologii rolnik, zwierzęta i społeczeństwo. Zastanawiają się, jak sprawić, by zwierzęta były szczęśliwe. Ale mogą też myśleć o tym, jak wyprodukować najlepszy możliwy produkt. I o tym, co zrobić, gdy coś się zepsuje, lub – jeszcze lepiej – jak zapobiegać awariom. Jak zobaczycie, każdy system musi być traktowany indywidualnie. Oto kilka przykładów.

Dojenie

Prawdopodobnie wiesz, że kiedyś krowy były dojone ręcznie. Nowoczesne farmy używają do tego robotów udojowych. Roboty te są bardzo przyjazne dla zwierząt. Kiedy krowy chcą być dojone, same podchodzą do robota. Rolnicy nie muszą już doić krów o stałych porach, co daje im większą swobodę.

Czyszczenie

Wielu nowoczesnych rolników korzysta również z robotów zgarniających do gnojowicy. Ten rodzaj robota porusza się po oborze przez cały dzień, aby utrzymywać kraty w czystości. Oznacza to znacznie mniej ręcznego szorowania.

Karmienie

Systemy karmienia są obecnie w pełni zautomatyzowane. Systemy te zapewniają, że zwierzęta w każdej stajni otrzymują dokładnie taką ilość paszy, jaka im odpowiada. Dzięki temu mogą prawidłowo rosnąć.

Idealny klimat

Rolnicy chcą, aby ich zwierzęta czuły się komfortowo. Nazywamy to „dobrostanem zwierząt”. Zwierzęta potrzebują nie tylko odpowiedniej paszy, ale także idealnego klimatu. Czujniki w nowoczesnych stajniach zapewniają im właściwą ilość światła i prawidłowy przepływ powietrza. Za ich pomocą rolnicy upewniają się także, czy zwierzęta mają czyste stajnie.

Dobrostan zwierząt

Kiedy mówimy o automatyzacji, nie chodzi tylko o wykorzystanie czujników do regulacji klimatu w celu poprawy dobrostanu zwierząt. Automatyzacja jest korzystna dla zwierząt również dlatego, że pozwala rolnikom zaoszczędzić czas. Ponieważ rolnicy nie muszą już wykonywać tak wielu prac fizycznych, mogą poświęcić zwierzętom więcej uwagi, której potrzebują, na przykład gdy są chore.

Wszystko pod kontrolą

Jak widać, nowe technologie oznaczają nie tylko, że rolnik może od czasu do czasu wyjechać na wakacje. To coś znacznie więcej! Rolnicy wykorzystują automatyzację i cyfryzację do wytwarzania większej ilości produktów o lepszej jakości oraz do zapewnienia zwierzętom komfortu. Dostarczają też firmie De Heus dane, które pomagają sprawić, aby produkcja pasz dla zwierząt była zrównoważona, czyli przyjazna dla środowiska. Podsumowując: sposób, w jaki rolnicy wykorzystują technologię, przynosi korzyści zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Rolnicy stosują technologię, aby zapewnić, że wszystko jest pod kontrolą i, przy odrobinie szczęścia, zyskać trochę czasu na wakacje!