Pani kura, czyli o nioskach słów kilka
Jajecznica, jajko na twardo a może jajko w koszulce? Tyle pysznych możliwości, a wszystko to zawdzięczamy właśnie kurom nioskom. Wspólnie poznajmy je bliżej!
Chłopczyk czy dziewczynka?
Kiedy ma się narodzić dziecko, wszyscy zastanawiają się, czy będzie to chłopiec, czy dziewczynka. Podobnie jest w przypadku jajek, z których ma się wykluć pisklę. Dawid opowiedział Wam co nieco o pani kurze i panu kogucie. Pani kura z dumą znosi jajka, które pan kogut zapładnia. Dzięki temu powstaje małe pisklę. Aby wiedzieć, co dalej zrobić, hodowca musi sprawdzić płeć kurczątka. Może zrobić to na trzy sposoby.
- Może przyjrzeć się długości pierwszych piór. U kogucika wszystkie będą tak samo długie, u kurki jedno będzie krótsze, inne dłuższe.
- Na początku kurczątka pokryte są puchem, który sprawia, jest im ciepło i przyjemnie. Hodowca, aby rozpoznać płeć, może spojrzeć na kolor puchu - ciemniejszy pojawi się u kurek, a jaśniejszy u kogucików.
- Ostatni sposób może wydać się wam dość nieprzyjemny. Jest też zdecydowanie najtrudniejszy. Hodowca może również obejrzeć odbyt pisklęcia - fachowo nazywany kloaką. To tam ukryte są narządy płciowe kur i kogutów.
Wiosna, cieplejszy wieje wiatr...
Kury, podobnie jak my ludzie, uwielbiają wiosnę, podczas której mogą wygrzewać się w promieniach słońca. Właśnie wtedy znoszą najwięcej jaj. Hodowcy, dbający o zdrowię i zadowolenie niosek, starają się nawet zimą przywołać do nich wiosnę! W tym celu w kurnikach montują specjalne lampy dające ciepło. Początkowo są one włączone 10 godzin, aż w końcu świecą nieprzerwanie jak słońce 16 godzin. To się nazywa wiosna na zawołanie! Po ich wyłączeniu kury wiedzą, że przyszedł czas na odpoczynek na wygodnej grzędzie.
Bo w stadzie jest najlepiej!
Jeden kurnik wygląda jak mały domek, inny jak pociąg towarowy - jest dłuuugi i bardzo duży. Kurniki, w których hoduje się nioski, zazwyczaj wyglądają jak pociągi ciągnące za sobą nieskończoną ilość wagonów. W jednym może znaleźć się od 20 000 do 100 000 ptaków. Pomyślcie, ile tam gdakania! I jak tu się skupić, żeby chwilę odpocząć? Na szczęście kury to bardzo towarzyskie zwierzęta, które z radością tworzą bardzo głośne stado. Najczęściej spędzają czas razem, ale wolą dzielić się na mniejsze grupy. Choć są niezwykle ciekawskie, nie spacerują po całym kurniku - powrót na swoją grzędę byłby dla nich jak lot na Księżyc! Po 20 tygodniach spędzonych w nowym domu, kura znosi pierwsze, małe jajo. Brawo!
A propos wielkości jaj! Czy zauważyliście kiedyś, że jedno jajo jest ogromne, inne średnie, a jeszcze inne zupełnie malutkie? To dlatego, że kury wraz z wiekiem zaczynają znosić coraz większe jaja. Po tym właśnie można rozpoznać dojrzałą nioskę!
Kury rekordzistki!
Życie kury upływa na znoszeniu jaj, choć oczywiście ma ona również inne ciekawe rzeczy do robienia. Na przykład grzebanie w ziemi, głośne gdakanie czy dziobanie piór. Ale... Wracając do jaj. Jedna kura w ciągu swojego życia może znieść od 350 do nawet 370 jaj! Te nioski to prawdziwe rekordzistki! Kury, między zniesieniem kolejnych jaj, robią sobie przerwy. Każdy dzień przerwy powoduje, że jest ono odrobinę większe. Po około 80 tygodniach przerw jest coraz więcej, a kurza seniorka już nie chce znosić tak wielu jaj. Wtedy właśnie hodowca decyduje, że czas na to, aby posłużyła nam ludziom jako pyszna kura rosołowa, z której powstanie najlepsza zupa na świecie!
Czy wiesz, że kury nioski to prawdziwe rekordzistki! Mogą znosić nawet jedno jajko dziennie. Jednak, aby tak się stało, jajo musi zniknąć z gniazda. W przeciwnym razie kura zaczęłaby je wysiadywać! Tylko jak te jaja znikają? Czy to czary? Zdecydowanie nie! Jajo z gniazda trafia na specjalny taśmociąg, gdzie rozpoczyna swoją podróż na Twój talerz!
Jak prezentować bez stresu?
Przed Tobą pierwsza lub kolejna prezentacja przed całą klasą? Nie stresuj się! Zobacz, jak my radzimy sobie w takich sytuacjach!