Smakosze
W De Heus zatrudniamy wielu szefów kuchni, którzy przygotowują paszę dla cieląt i innych zwierząt. Anna i Dawid nie mogą się doczekać, żeby opowiedzieć więcej o naszych ekspertach!
Co jedzą cielęta
Zaraz po narodzinach przez kilka pierwszych dni cielęta piją siarę. Jest to płyn, który ich matka produkuje, zanim pojawi się mleko. Siara to ważne źródło składników odżywczych dla cieląt - zawiera wiele przeciwciał, które zwiększają ich odporność na choroby.
Mleczne pyszności
Cielak, którego przeznaczeniem jest zostać krową mleczną, pije mleko przez około 10 tygodni. Niektórzy hodowcy mają do tego celu maszynę dozującą. Cielę posiada nadajnik, więc kiedy przychodzi się napić, maszyna dokładnie wie, ile mleka może podać. Inni hodowcy podają mleko cielętom ręcznie kilka razy dziennie przy pomocy wiadra-podajnika.
Przejście na stałą paszę
Po 10 tygodniach cielak je tylko stałą paszę: paszę objętościową i paszę treściwą. Pasza objętościowa zawiera trawę, kukurydzę, siano lub kiszonkę z trawy. Pasza treściwa jest kupowana od De Heus. Zawiera ona pellety produkowane specjalnie dla krów.
Zdrowe i pyszne!
De Heus posiada w swojej ofercie ponad 60 różnych rodzajów paszy treściwej. Każdy rodzaj paszy to inna mieszanka składników. Ilość paszy treściwej, jaką dostaje dana krowa, zależy od tego, ile spożywa paszy objętościowej i jakiego rodzaju. Hodowca stara się to dokładnie określić i dokonuje najlepszego wyboru.
Nie każda trawa jest taka sama
Krowy mają bzika na punkcie trawy. Ale nie każda smakuje im tak samo dobrze. Zdecydowanie wolą jeść świeżo skoszoną trawę. Są jej prawdziwymi koneserami! Najsmaczniejsza trawa ma od 15 do 20 centymetrów długości!
Hodowca chce, by jego krowy jadły możliwie jak najwięcej. Im więcej jedzą, tym więcej mleka produkują... albo tym więcej mięsa można z nich otrzymać. Hodowca wybiera, jakiego rodzaju trawę chce uprawiać na polach, na których wypasa się bydło. To ważna decyzja! Dodatkowo musi także uprawiać trawę do koszenia i na kiszonki. „Kiszonka” to takie śmieszne słowo, prawda? Jest to pasza produkowana z trawy lub upraw, które zostały ścięte i przechowywane na stosie. Hodowca daje tę paszę krowom w zimie. Może wówczas wykorzystać zwolnioną ziemię do hodowli kukurydzy.
Różne krowy, różna pasza
Krowy mleczne jedzą inną paszę niż krowy mięsne. Krowy mięsne spożywają więcej skrobi i kalorii, aby zbudować okazałą masę mięśniową i tłuszczową. Natomiast krowy mleczne potrzebują więcej biała, dzięki któremu produkują mleko. Cielęta mięsne piją mleko przez sześć miesięcy, podczas gdy cielęta mleczne przechodzą na suchą paszę wcześniej, czyli już po 10 tygodniach.