Jak stworzyć FAJNY projekt

Otrzymałeś projekt do wykonania i nie wiesz, od czego zacząć? Nie martw się! Dzięki tym wskazówkom od Anny i Dawida na pewno świetnie sobie poradzisz.

Plan krok po kroku

Po pierwsze dobrze jest wiedzieć, co musisz uwzględnić w swoim projekcie. Zrób listę, zanim zaczniesz pisać, a następnie realizuj projekt krok po kroku.

Krok 1: Co musisz uwzględnić?

Twój projekt powinien mieć następującą strukturę:

  • Przedmowa
  • Wprowadzenie
  • Rozdziały
  • Zakończenie
  • Bibliografia

Być może Twój nauczyciel powiedział, ile słów musisz napisać. Najlepiej się tego trzymać, jeśli chcesz dostać dobrą ocenę!

Krok 2: Przedmowa

W przedmowie musisz wyjaśnić, dlaczego wybrałeś dany temat i czego masz nadzieję się z niego nauczyć.

Krok 3: Wprowadzenie

Krótko omów, o czym są wszystkie rozdziały. Zasadniczo jest to minipodsumowanie. Czasami łatwiej jest najpierw napisać pozostałe części, a potem wrócić do wprowadzenia. Wtedy będzie dokładnie wiadomo, co jest w rozdziałach!

Krok 4: Rozdziały

Pomyśl o dobrym tytule dla każdego rozdziału, a następnie zacznij pisać. Nie zapomnij umieścić zdjęć i ilustracji. Upewnij się, że rozdziały są ułożone w logicznej kolejności. Zazwyczaj przyjmą one formę osi czasu, tzn. od narodzin prosięcia do kotleta schabowego na talerzu. Możesz także wspomnieć o wszystkich aspektach życia zwierzęcia: jedzeniu, piciu, zabawie i tym, gdzie mieszka.

Krok 5: Zakończenie

W zakończeniu wyjaśniasz, jak przebiegał proces składania projektu w całość. Czy łatwo było znaleźć informacje? Gdzie je znalazłeś: w Internecie czy w bibliotece? Jeśli pracowałeś z innymi osobami, jak przebiegała współpraca? Czego się nauczyłeś?

Krok 6: Bibliografia

Lista źródeł przedstawia wszystkie miejsca, z których pozyskałeś informacje. Podaj tytuł i autora książki, z której korzystałeś. W przypadku stron internetowych zapisz nazwę strony i adres sieciowy (URL). Adres strony znajdziesz u góry przeglądarki.

Krok 7: Zadbaj o dobry wygląd

Liczy się pierwsze wrażenie! Oznacza to, że jeśli Twój projekt wygląda atrakcyjnie na pierwszy rzut oka, od razu zbierze dobre noty! Dlatego upewnij się, że strona tytułowa przyciąga wzrok. Nie zapomnij podać następujących informacji na stronie tytułowej: tytuł, zdjęcie lub ilustracja, nazwa szkoły i oczywiście Twoje nazwisko. Zajrzyj do naszej Biblioteki, jeśli szukasz świetnych zdjęć do wykorzystania!

Kilka dodatkowych wskazówek...

  • Wybierz temat, którym się interesujesz, dzięki temu praca nad nim będzie dla Ciebie przyjemnością.
  • Sporządź mapę myśli dla swojego tematu: z boku kartki wypisz wszystkie słowa, które kojarzą Ci się z zagadnieniem. Wówczas będziesz miał wszystkie pomysły na rozdziały w jednym miejscu i zobaczysz, czy masz już wystarczająco dużo do powiedzenia na dany temat.
  • Twój projekt powinien składać się z co najmniej trzech rozdziałów, chyba że nauczyciel powie co innego.
  • Każdy rozdział powinien mieć długość co najmniej strony A4.
  • Nie zapomnij jednak umieścić zdjęć i ilustracji, dzięki którym projekt będzie dobrze wyglądał!
  • Zawsze możesz poprosić nauczyciela o pomoc.
  • Nie kopiuj wszystkiego, co przeczytasz w książkach lub w Internecie. Powinieneś opisać wszystko swoimi słowami.
  • Przeczytaj fragment tekstu i zapisz to tak, jakbyś komuś o tym opowiadał.
  • Ponownie przeczytaj wszystko, co napisałeś. Czy tekst jest wystarczająco zrozumiały? Czy dobrze się go czyta? Poproś członka rodziny o przeczytanie treści i sprawdzenie pisowni.
  • Na koniec upewnij się, że projekt jest uporządkowany i schludny.

Powodzenia!

Biblioteka

Szukasz kilku fajnych zdjęć lub filmów, których możesz użyć w swojej prezentacji lub projekcie? Znajdziesz je właśnie tutaj! Oferujemy także kolorowanki i pomysły na ćwiczenia