Wchodzi z jednej strony, wychodzi z drugiej strony

Kiedy zwierzę spożywa pokarm, pasza odbywa długą podróż przez jego organizm, zanim wyjdzie z drugiej strony w postaci obornika. Jak to dokładnie działa? Już wyjaśniamy!

Wchodzi z jednej strony, wychodzi z drugiej strony

Zupełnie tak jak ludzie, zwierzęta muszą jeść, by rosnąć, poruszać się i utrzymać formę. Różne gatunki zwierząt lubią inną paszę. To, jakiej paszy potrzebuje zwierzę, zależy od tego, co spożywa ono naturalnie, gdzie żyje i jak wygląda od wewnątrz. Świnia i krowa wyglądają inaczej nie tylko na zewnątrz!


Trawienie

Chociaż każdy gatunek zwierzęcia wygląda inaczej od wewnątrz, niektóre rzeczy są takie same. Pożywienie zawsze dostaje się do organizmu przez otwór gębowy, dalej przechodzi przez przełyk do żołądka, a na końcu do jelit. Wszystko, co nie może być strawione, ostatecznie zostanie wydalone w formie kupy. Ten proces jest nazywany trawieniem.

Pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt istnieje wiele różnic. Na przykład krowa ma cztery żołądki i ponownie przeżuwa częściowo strawiony pokarm, podczas gdy świnia ma tylko jeden żołądek, zupełnie jak my. Kurczak ma dwa żołądki, a dodatkowo bardzo specjalny organ zwany wolem. W ogóle nie ma zębów, dlatego przez jakiś czas przechowuje pokarm w swoim wolu. Kiedy pokarm stanie się miękki, kurczak może zacząć dalsze trawienie.

Różne zwierzęta, różna pasza

Podczas gdy jedno zwierzę będzie jadło głównie trawę, inne może woleć nasiona, robaki czy mięso. Zwierzę, które je tylko mięso, jest nazywane mięsożercą. To, które je tylko rośliny lub nasiona, jest nazywane roślinożercą. A zwierzę, które je mięso, a także rośliny czy warzywa jest nazywane wszystkożercą. My, ludzie, jesteśmy wszystkożercami, ponieważ jemy mięso i warzywa – zupełnie jak kurczaki czy świnie. Krowa jest przykładem prawdziwego roślinożercy. Ponieważ zwierzęta tak bardzo różnią się pod względem tego, co jedzą i jak trawią pokarm, w De Heus gwarantujemy, że każdy gatunek zwierzęcia otrzyma własną paszę. Mamy specjalną paszę dla krów, kurczaków, świń i wielu innych gatunków zwierząt. Produkujemy nawet specjalną paszę dla prosiątek, ponieważ prosiątko, aby rosnąć, potrzebuje innego żywienia niż dorosła świnia. Cielę, które ma zaledwie kilka tygodni, również żywi się inną paszą niż jego matka. A zatem nie chodzi tylko o gatunek zwierzęcia, ale także o jego wiek. Gwarantujemy, że wszystkie zwierzęta otrzymują odpowiednią paszę.

Zdrowa pasza

Spożywanie odpowiedniej paszy jest bardzo ważne dla zwierząt, ponieważ jeśli zwierzęta zdrowo się odżywiają, pozostają w dobrej kondycji. Ale skąd wiadomo, która pasza jest dla nich dobra? I jak taka pasza jest produkowana? 

Czy wiesz, że wiele zwierząt gospodarskich nie tylko spożywa paszę w formie ziarenek czy granulek, ale także inny pokarm, jak na przykład kukurydzę, siano czy trawę?

Anna & Dawid

De Heus Kidzz


Sprawdź swoją wiedzę

Czasem kiedy wygłaszasz prezentację, konieczne może okazać się zadanie pytań słuchaczom. A może by tak sprawdzić swoją wiedzę tutaj i wykorzystać pytania w prezentacji?