Wchodzi z jednej strony, wychodzi z drugiej strony

Czy wiesz, że krowa ma cztery żołądki? Albo że młode samicy krowy nazywane jest także jałówką? Albo że istnieją także krowy, które pełnią dwie role? Nie? Jeszcze tego nie wiesz! Anna i Dawid chętnie opowiedzą więcej.

Nie jeden, nie dwa, nie trzy, a cztery żołądki!

Krowy są roślinożercami, a zatem jedzą tylko rośliny. Ich organizmy muszą naprawdę ciężko pracować, aby strawić całą tę trawę. Dlatego właśnie potrzebują czterech żołądków. Super, co? Każdy żołądek ma do wykonania konkretne zadanie:


Cztery żołądki krowy

Co robi każdy z żołądków krowy?

Krowa pasie się (je drobne ilości trawy) i połyka pożywienie bez żucia. Pożywienie trafia następnie prosto do żwacza. To taki duży zbiornik do przechowywania - ma pojemność prawie 120 litrów! Kiedy żwacz jest pełny, trawa trafia z powrotem do otworu gębowego krowy, gdzie krowa przeżuwa trawę na mniejsze kawałki.

Kiedy krowa połknie pożywienie po raz drugi, dociera ono do czepca. To właśnie tutaj pożywienie jest trawione i zmienia konsystencję na taką przypominającą zupę. Dzieje się to zanim trafi do kolejnego żołądka.

Księgi zawierają tkankę, która wygląda jak strony książki. Te „strony” wydobywają wilgoć i minerały z pożywienia, które następnie trafia do czwartego żołądka.

Trawieniec wyglądem przypomina trochę nasz ludzki żołądek, ponieważ to właśnie tutaj składniki odżywcze są trawione i wchłaniane przez organizm. 


Od cielęcia do krowy

Zupełnie tak, jak ludzie, krowy przechodzą przez różne etapy powiązane z wiekiem. Dzięki temu hodowcy wiedzą dokładnie, o jakim wieku mówimy.

  • Na przykład młoda krowa jest nazywana cielakiem.
  • Samica do momentu urodzenia pierwszego cielaka nazywana jest jałówką.
  • W trakcie ciąży nazywamy ją jałówką cielną.
  • Po pierwszym porodzie nazywamy ją krową pierwiastką, a kiedy urodzi drugie cielątko staje się krową wieloródką. 

Teraz już wiesz!

Krowa ma cztery nogi, a na spodzie każdej nogi znajdują się racice (tak nazywamy "stopy" krów). Bardzo ważne jest ich pielęgnacja. Dlatego istnieje nawet coś takiego, jak manicure dla krów, coś w rodzaju spa dla krów!

Czy wiesz, że krowa ma naturalną packę na muchy?

Krowy i byki zawsze mają pod ręką packę na muchy: swój ogon. Mogą odganiać nim insekty przez cały dzień. A kiedy sikają lub robią kupę, podnoszą i odchylają ogon. Niestety, nie zawsze uda im się uciec z ogonem na czas... 


Mleko, mięso albo i to, i to

Niektóre krowy produkują nawet 20 000 litrów mleka rocznie. Inne w ogóle nie dają mleka, ale smakują wyśmienicie. Krowy, które produkują mleko i stanowią pożywienie, są nazywane krowami podwójnego zastosowania. A jak jest z bykami? Samce nie mają wymion, w związku z czym nie mogą produkować mleka. Dlatego prawie zawsze są hodowane ze względu na mięso.

Jak prezentować bez stresu?

Przed Tobą pierwsza lub kolejna prezentacja przed całą klasą? Nie stresuj się! Zobacz, jak my radzimy sobie w takich sytuacjach!