Żywa fabryka mleka

Krowa zaczyna produkować mleko po około dwóch latach od urodzenia. Istnieje jednak jeden warunek. Musi sama urodzić cielaka. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób cielak staje się krową mleczną? Dawid i Anna zaraz Ci wszystko opowiedzą!

1. Miłość od pierwszego wejrzenia

Samica cielęcia jest gotowa, by zajść w ciążę po około 13-14 miesiącach od urodzenia. Hodowca pilnuje, czy przypadkiem nie będzie w rui. Ruia to czas, w którym jest bardzo płodna i może zacząć zachowywać się jak oszalała. Może na przykład pokrywać inne krowy (wspinać się na nie) albo pozwolić na to innej krowie. Byk, który biega po łące razem z krowami, szuka tych w trakcie rui. Kiedy znajdzie taką krowę, zaczyna się do niej zalecać. 

2. Inseminacja

Krowy prawie zawsze są zapładniane sztucznie. Ten proces nazywa się inseminacją. Oczywiście hodowca pozwala krowie i bykowi wyrażać swoje naturalne instynkty, jednak naturalny sposób zapłodnienia mógłby przysporzyć wielu kłopotów. Porywczy byk waży ponad 1250 kilogramów. Wyobraź sobie tylko: 1250 kg masy na biednej krowie. Dodatkowo naturalny sposób zapładniania mógłby prowdzić do szerzenia się chorób. Dlatego też hodowca zapładnia krowę przez rurkę, która zawiera spermę pochodzącą od byka. Robi to w odpowiednim momencie i ma nadzieję na to, że krowa szybko zajdzie w ciążę.

3. Narodziny cielęcia!

Po około dziewięciu miesiącach nadchodzi czas, by ciężarna krowa urodziła. Ten proces jest nazywany cieleniem. Od razu po urodzeniu cielęcia krowa zaczyna produkować mleko. Hodowca może wówczas zacząć doić krowę! Cielę ma trochę czasu na odpoczynek, zanim uda się do swojego domu, gdzie otrzyma dodatkową opiekę i więcej uwagi. Czy wiesz, że ludzkie dziecko potrzebuje około roku, by nauczyć się wstawać bez pomocy? Cielę potrafi wstać już w dniu swoich narodzin. To naprawdę robi wrażenie!

4. Mleko, mleko i jeszcze więcej mleka

Polska krowa mleczna produkuje średnio 7 000 litrów mleka rocznie. To około 20 litrów dziennie... 20 kartonów mleka, wow! Są jednak krowy mogące produkować do 45 litrów mleka dziennie po ocieleniu się! Stąd ich przydomek „żywa fabryka mleka”.

5. Kolejna ciąża

Miesiąc po porodzie krowa jest gotowa do zajścia w kolejną ciążę. Hodowca inseminuje krowę, kiedy ta jest w rui. W ten sposób gwarantuje, że krowa będzie produkowała mleko prawie przez cały rok. Okres pomiędzy rodzeniem cieląt nazywa się okresem laktacji.

Krowa ma sześć tygodni przerwy od dojenia. W tym czasie jej wymiona się regenerują, a przyszła mama otrzymuje inne pożywienie, ponieważ cielę w jej brzuchu potrzebuje dużo energii. Dzięki temu krowa jest gotowa na urodzenie kolejnego cielęcia w mgnieniu oka.

6. Superkrowy

Krowa ma średnio od czterech do pięciu okresów laktacji. Oznacza to, że rodzi od czterech do pięciu cieląt i produkuje mleko przez cały ten okres. Są również krowy, które produkują więcej niż 100 000 litrów mleka przez 12-13 okresów laktacji w ciągu swojego życia. Nazywamy je „superkrowami”.


Sprawdź swoją wiedzę o krowach

Czy wiesz, co oznacza stwierdzenie, że krowa jest w rui? Albo jak długo trwa ciąża krowy? Sprawdź swoją wiedzę o krowach tutaj!