Lekarze dla kurczaków
Będąc hodowcą kurczaków, musisz zwracać szczególną uwagę na ich zdrowie. Anna i Dawid opowiedzą CI dokładnie, jak to działa!
Doktorze, doktorze!
W Polsce weterynarz (lekarz kurczaków) pobiera próbkę krwi od kur niosek kilka razy w ciągu ich życia i jest to uzależnione od zapotrzebowania, jakie pojawia się w danej hodowli. Zazwyczaj bada się od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk ze stada. W przypadku brojlerów, które żyją krócej niż nioski, badania krwi przeprowadzane są rzadziej, jednak pobranie musi nastąpić przynajmniej jeden raz. Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami prawa Unii Europejskiej. Krew po pobraniu jest badana pod kątem tego, czy zwierzęta miały kontakt z chorobami mogącymi stanowić dla nich zagrożenie, takimi jak ptasia grypa czy salmonella. Dzięki regularnym kontrolom wszystkich stad możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób. Co więcej, weterynarz bada krew, aby upewnić się, że kurczaki zostały odpowiednio zaszczepione.
Czy wiesz, że hodowca kurczaków, weterynarz i specjaliści w De Heus współpracują, aby kurczaki były zdrowe? Jest to możliwe dzięki szczepieniom, utrzymywaniu odpowiedniego klimatu w kurniku i oczywiście podawaniu kurczakom odpowiedniej paszy.
Szczepienia kurczaków
Najpierw, w fazie odchowu, wszystkie kury nioski otrzymują różne szczepionki (w postaci zastrzyku, cieczy do wypicia lub sprayu) zupełnie tak, jak ludzie.
Szczepienia pomagają zapobiegać wielu chorobom kurczaków, jednak problemy mogą pojawić się także później. Mogą to być:
- wirusy – takie, jakie łapią ludzie, nie możemy nic z tym zrobić. Po prostu muszą przejść chorobę!
- infekcje bakteryjne – posiadamy na to leki, ale obowiązują rygorystyczne zasady dotyczące ich stosowania.
- pasożyty – są naprawdę irytujące dla kurczaków. Mogą to być na przykład kurze wszy, które gryzą kurczaki i powodują swędzenie. Kury mogą także cierpieć z powodu robaków. Nie martw się jednak – lekarz kurczaków może im pomóc!
Zgodnie z zaleceniami lekarza
W jaki sposób weterynarz wie, czy kurczak jest zdrowy, czy chory?
Hodowca i weterynarz przechadzają się wśród kurczaków i wsłuchują się w odgłosy, które ptaki wydają. Przyglądają się również ich zachowaniu. Czy kurczaki są szczęśliwe? W większości przypadków czują się dobrze. Ale czasami, tak jak my, kurczaki mogą zachorować. Mogą brzmieć tak, jakby miały na przykład katar. Jeśli kurczaki bardzo skrzeczą, może to oznaczać, że są zestresowane. Kury i koguty mogą być czuć dyskomfort, jeśli jest im za gorąco. Kurczaki mają wysoką tempertaurę z powodu ich układu trawiennego, kiedy jest ciepło, stają się w środku jeszcze gorętsze. Oczywiście nie mogą tak po prostu zdjąć piór niczym kurtki. Mogą się schłodzić wyłącznie poprzez grzebień na głowie i dyszenie. Na szczęście hodowca może im pomóc, korzystając z układu sterowania temperaturą. Tym sposobem z łatwością schładza kurnik.
Hodowca i lekarz kurczaków mogą użyć także narządu wzroku. Jak wyglądają pióra kurczaka? Jakiego koloru jest jego grzebień? Jeśli grzebień kurczaka jest blady, kurczak prawdopodobnie nie czuje się dobrze. Jeśli kurczak przez cały dzień siedzi w gnieździe, to również nie jest dobry znak. Zdrowe kurczaki lubią dziobać i grzebać. Chore kurczaki zazwyczaj się chowają i pozostają w miejscu. Jeśli kurczaki trzymają się w grupkach blisko siebie, hodowca wie, że coś jest nie tak z wentylacją i jest im za zimno. A bardzo tego nie lubią! Weterynarz i hodowca obserwują także skrzydła kurczaka. Jeśli jego skrzydła wyglądają na mocne, zazwyczaj jest on zdrowy.
Jeśli coś niedobrego dzieje się ze stadem, trzeba dowiedzieć się, co tak naprawdę dokucza kurczakom. Jeśli kurczak umrze, a weterynarz wciąż nie wie, co było przyczyną, przeprowadzona zostaje sekcja zwłok. Weterynarz i hodowca otwierają kurczaka, aby zajrzeć do środka i spróbować ustalić, co się wydarzyło. Jeśli uda się postawić prawidłową diagnozę, wówczas mogą podjąć decyzję o tym, jak najlepiej można pomóc wszystkich chorym kurczakom.
Dowiedz się więcej o kurczakach!
Quiz start!
Czas na szybki quiz! My pytamy - ty odpowiadasz. I świetnie się razem bawimy! Możesz też wykorzystać pytania w szkolnej prezentacji!