Od prosiątka po wieprzowinę

Zanim świnia wyląduje na Twoim talerzu w postaci kotleta schabowego czy plasterka szybki, w ciągu swojego życia mieszka w kilku różnych miejscach. Dowiedz się więcej na temat życia świni!

1. Gospodarstwo hodowlane

Droga od świni do wieprzowiny rozpoczyna się od mamy-świni (lochy) i taty-świni (knura). Wszystkie samce prosiąt urodzone w gospodarstwie hodowlanym trafiają do zagrody albo do gospodarstwa końcowego wzrostu, gdzie są chowane na mięso.

Samice o odpowiedniej budowie trafiają do gospodarstwa odchowu, gdzie zdrowo rosną. Te panie później zostaną matkami własnych prosiąt.

2. Zagroda

Zagrody to miejsca, w których lochy i knury mogą się dobrze obwąchać. Lochy zachodzą w ciążę w zagrodzie - zazwyczaj odbywa się to poprzez sztuczne zapłodnienie. Nasienie samca świni jest pobierane i wprowadzane do lochy z użyciem przyrządu przypominającego słomkę. Knur po prostu przechodzi obok szeregu pań. Ma okazję trochę je obwąchać, aby je poznać.

3. Zagroda dla loch

Lochy, które są w ciąży z prosiętami, przenoszą się do zagrody dla loch, gdzie jest przyjemnie i cicho. Robią to, aby odpocząć, zanim przyjdzie czas na poród. Muszą rónież dobrze się odżywiać, aby prosięta w ich brzuchu były zdrowe i odpowiednio się rozwijały. W specjalnej paszy dla ciężarnych loch znajduje się dodatek błonnika, który sprawia, że są one zdrowe i... zadowolone! Mogą także spacerować, leżeć i jeść cokolwiek zechcą.

4. Kojec porodowy

Kilka dni przed narodzeniem się miotu prosiąt, locha trafia do kojca porodowego. Poród odbywa się w miejscu znanym jako kojec porodowy, gdzie świeżo upieczona matka może przebywać ze swoimi prosiętami. Ma tam dużo pożywienia, jest tam także lampa grzewcza dla prosiąt, dzięki której jest im przyjemnie i ciepło.

Prosięta otrzymują pierwsze pożywienie od swojej matki, jest to mleko nazywane siarą. Poza mlekiem matki dostają także specjalną paszę dla młodych prosiąt – mączkę (proszek) albo płynną paszę. Kiedy skończą 28 dni, przechodzą na paszę dla prosiąt w formie granulek. Prosięta pozostają w boksie porodowym, dopóki nie skończą 28 dni. Następnie trafiają do boksu do odchowu.

5. Boks do odchowu

Kiedy prosięta osiągną około 10 tygodni i ważą 25 kilogramów, przenoszą się do boksu do odchowu, w którym dorastają.  Otrzymują zdrowe i odżywcze pożywienie z wszelkiego rodzaju naturalnymi surowcami, takimi jak zboża. W końcu tylko zdrowe świnie dobrze smakują! Świnie jedzą także pożywienie, które w przeciwnym razie by się zmarnowało, na przykład obierki z ziemniaków i resztki z piekarni.

6. Ubojnia

W pełni rozwinięte 120 kilogramowe świnie trafiają do ubojni. Tam, każda część zwierzaka zostaje wykorzystana. Najlepsze kawałki mięsa trafiają do rzeźników. Ze skóry wytwarzane są buty i torebki. Niespodzianką może okazać się fakt, że niektóre części świń są także wykorzystywane do produkcji lukrecji i piwa! Dosłownie żadna część nie jest wyrzucana!

 

7. Nie tylko na mięso

Świnie nie są hodowane wyłącznie ze względu na mięso. Ich kości są wykorzystywane do produkcji kleju, a tłuszcz stanowi składnik szamponów i balsamów do ciała. Organy są wykorzystywane do produkcji leków, a ich szczecina do produkcji szczotek. Tak naprawdę żadna część świni nie jest marnowana.

 


Sprawdź swoją wiedzę o świniach

Czasem kiedy wygłaszasz prezentację, konieczne może okazać się zadanie pytań słuchaczom. A może by tak sprawdzić swoją wiedzę tutaj i wykorzystać pytania w prezentacji?