Dobre jajo

Czy wiesz, że każdego roku w Polsce produkuje się około 10,5 miliardów jaj? 10 500 000 000... to mnóstwo zer! Anna i Dawid już nie mogą się doczekać, aby opowiedzieć Ci więcej o kurzych jajach!

Czy wiesz, że...

Przeciętny Polak lub Polka spożywają w roku 150 jaj! Nie tylko jaj smażonych, ale także jaj w ciastkach i ciastach.


Kształty i rozmiary jaj

Istnieją dwa rodzaje jaj:

  1. Jaja konsumpcyjne, czyli jaja, które spożywamy w domu.
  2. Jaja przemysłowe, czyli jaja, których używamy do wypieku ciasteczek i ciast, a nawet produkcji szamponów. Każde jajo ma inny rozmiar, zupełnie jak ubrania. Małe jajo ma rozmiar S (small), średnie to M (medium), duże – L (large), a ekstraduże – XL (extra large). Jaja XL są wykorzystywane głównie w przemyśle.

W supermarkecie z łatością znajdziecie wszystkie rodzaje!

Czy wiesz, że można określić przyszły kolor jaja po płatku ucha kurczaka? Białe kurczaki zazwyczaj znoszą białe jaja, a brązowe kurczaki zazwyczaj znoszą brązowe jaja. Ale nie zawsze tak jest! Spójrz na płatki ucha kurczaka – jeśli są białe, otrzymamy białe jajo! Jeśli są czerwone, otrzymamy brązowe jajo! Jednak nie różnią się one smakiem. Większość jaj jest białych w środku z żółtym lub pomarańczowym żółtkiem.

Różne rodzaje jajek

Na każdym jaju znajduje się pieczątka. Mówi ona nie tylko o tym, skąd pochodzi dane jajo, ale także o tym, jakie życie wiódł kurczak. Istnieją cztery rodzaje kurników.

  • Numer 3: Jajo z chowu klatkowego, które pochodzi od kur niosek trzymanych w kurnikach z klatkami. Klatki muszą mieć powierzchnię większa niż dwa metry kwadratowe i zapewniać wystarczającą przestrzeń do życia dla każdego kurczaka. Podłoże jest wykonane z siatki, przez którą spadają odchody kury, dzięki czemu nie musi po nich chodzić ani w nich siedzieć. W klatce znajduje się miejsce, gdzie kura może znieść jaja. 
  • Numer 2: Jajo z chowu ściółkowego, które pochodzi od kurczaka, który żyje w kurniku, gdzie ma zapewnioną przestrzeń do poruszania się. Kurczaki uwielbiają grzebać. W chowie ściółkowym mają wystarczająco dużo miejsca, aby robić to w środku. Na podłożu znajduje się mnóstwo słomy, którą kurczaki mogą dziobać i drapać.
  • Numer 1: Jajo z wolnego wybiegu pochodzi od kurczaka z wolnego wybiegu. Kurnik, w której żyje kurczak z wolnego wybiegu, jest mniej więcej tych samych rozmiarów, co dla kurczaków z chowu ściółkowego. Jednak kurczaki z wolnego wybiegu mogą wyjść na zewnątrz w ciągu dnia i korzystać z ogromnej przestrzeni. Obszar na zewnątrz jest pokryty trawą i drzewami.
  • Numer 0: Jajko organiczne zniesione jest przez kurczaka, który jest specjalnie karmiony organiczną paszą. Kurczaki mają w kurniku więcej przestrzeni i naturalne światło, a także mogą wyjść na zewnątrz w ciągu dnia na zadaszone przestrzenie lub na świeże powietrze.

Jaja omega-3

Istnieją nawet jaja omega-3. Pochodzą one od kurczaków, które otrzymywały dodatkowe ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Są one dobre dla kurczaka, jak i dla Ciebie.

Wielu ludzi twierdzi, że woli organiczne jaja. Badania pokazują jednak, że nie różnią się one zbytnio od innych jaj. Wyczuć można za to różnice pomiędzy jajem, które zostało dopiero co zniesione, a jajem, które zostało zniesione jakiś czas temu.

Białko, żółtko i kolory

W końcu dotarliśmy do białka i żółtka. Jajo składa się głównie z tego, co nazywamy białkiem. Jest to przezroczysta i jasna część jaja, która zmienia kolor na biały, kiedy ją usmażysz lub ugotujesz. Żółtko to żółta lub pomarańczowa część jaja. Jeśli jajo zostanie zapłodnione, żółto pełni rolę pożywienia dla pisklęcia. W przypadku kur niosek jajo nigdy nie zostaje zapłodnione.

Czasami żółtko ma żółty kolor, a czasami pomarańczowy. Kolor jest określany przez paszę. Ludzie jedzą różne jaja w różnych krajach. W Polsce jemy jaja z żółtkiem, którego kolor to coś pomiędzy żółtym a pomarańczowym. W Niemczech ludzie wolą pomarańczowe żółtko. W Hiszpanii lubią naprawdę pomarańczowe żółtko. To, czym karmione są organiczne kurczaki, nie wpływa na kolor żółtka. Żółtko w organicznym jaju zawsze jest żółte. Ilość kukurydzy jedzonej przez kurczaka także nie wpływa na kolor żółtka.

Dowiedz się więcej o kurach nioskach i poznaj kilka ciekawostek o kurczakach.


Quiz start!

Czas na szybki quiz! My pytamy - ty odpowiadasz. I świetnie się razem bawimy! Możesz też wykorzystać pytania w szkolnej prezentacji!