Co jedzą kurczaki?

Kurczaki jedzą wszystko! Są wszystkożercami, co oznacza, że chętnie przegryzą zarówno rośliny i warzywa, jak i mięso. Brojlery i kury nioski wcale nie jedzą takiego samego pożywienia. Każde z nich ma specjalną dietę dostosowaną do swoich potrzeb.

Co jedzą kurczaki?

Kurczaki jedzą wszystko, co oznacza, że jedzą zarówno rośliny i warzywa, jak i mięso. A zatem kurczaki są nazywane wszystkożercami (mięsożerca je wyłącznie mięso, a roślinożerca je wyłącznie warzywa lub rośliny).

Najczęściej kurczaki jedzą nasiona i zboże. Na fermach drobiu dostają zboże, takie jak owies, pszenica, jęczmień i kukurydza. W ich posiłkach znajdują się także produkty uboczne (resztki) z przemysłu spożywczego, takie jak śruta sojowa i rzepakowa, a także pozostałości po słoneczniku i pszenicy. W ten sposób kurczaki poddają recyklingowi to, czego nie jedzą ludzie. Dostają także specjalny premiks od De Heus. Zawiera on wszystkie witaminy i minerały, których potrzebuje pisklę.

Brojlery i kury nioski wcale nie jedzą takiego samego jedzenia. Jest tak, ponieważ kury muszą znosić jaja, a brojlery muszą wytworzyć mięso.


Pasza dla brojlerów

Pasza dla brojlerów jest dopasowana do 4 etapów rozwoju:

Właśnie to jedzą pisklęta w pierwszym tygodniu życia. Ich układ trawienny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Dlatego ich pasza ma bardzo mały rozmiar, prawie tak mały, jak okruszki chleba.

Jest to pasza, którą pisklęta dostają po około tygodniu. Ziarenka są teraz trochę większe, dlatego że ich układ trawienny jest już nieco lepiej rozwinięty. Teraz pasza składa się w części z pełnego ziarna. Oznacza to, że do pracy włącza się ich żołądek mięśniowy (organ pomagający w trawieniu). Pisklęta muszą dużo urosnąć, dlatego mogą dużo jeść.

Na tym etapie ziarenka stają się jeszcze większe, osiągając długość prawie trzech milimetrów. Pisklęta również urosły, a zatem taka pasza jest dla nich idealna! Dodatkowo znajduje się w niej więcej pełnego ziarna niż dotychczas. Ich układ trawienny uformował się na tyle, by były w stanie strawić pełne ziarno.

Jest to pasza, którą brojlery jedzą, by osiągnąć duże rozmiary. Teraz w ich paszy znajduje się aż 35% pełnego ziarna. 

Czy wiesz, że pasza dla kur niosek w ciągu ich życia jest kilkukrotnie zmieniana? W każdej kolejnej znajduje się jeszcze więcej wapnia, którego kury potrzebują do wytworzenia skorupki jaj. Duży kurczak znosi duże jajo, dlatego potrzebuje dużo wapnia.

Poznaj więcej ciekawostek

Pasza dla kur niosek

Zróżnicowana dieta...

W pierwszych dwóch tygodniach swojego życia małe pisklęta dostają specjalną paszę. Zawiera ona bardzo drobne miniziarenka.

Tę paszę kurczaki otrzymują po trzech tygodniach -jest już trochę bardziej gruboziarnista i ma inny skład.

Ta pasza nadaje się dla kur w wieku od czwartego do dziesiątego tygodnia.

Kury dostają tę paszę do ukończenia siedemnastego tygodnia.

Kiedy kury przenoszą się z fermy odchowu na fermę produkcyjną, muszą przyzwyczaić się do nowego środowiska. Dlatego też w nowym domu przez pierwszy tydzień dostają pożywienie, do którego były już przyzwyczajone. 

Kury nioski jedzą tę paszę, dopóki pierwsze sztuki ze stada nie są gotowe do zniesienia jaja. „Pre” oznacza „przed”, a zatem „przed znoszeniem”.

To pasza, którą kury jedzą przez około trzy tygodnie, aby przyzwyczaić się do pożywienia, jakie będą otrzymywać, aby wyrosły z nich dobre kury nioski.

Kury jedzą tę paszę w szczycie okresu znoszenia jaj, dopóki nie osiągną mniej więcej pięćdziesięciu tygodni. Jaja stają się coraz większe, w związku z czym kury potrzebują innej paszy.

Ta pasza nadaje się dla kur w wieku od około sześćdziesięciu do siedemdziesięciu pięciu tygodni.

Ta pasza jest przeznaczona dla kur, które niebawem staną się kurami rosołowymi, do dziewięćdziesięciu tygodni i starszych.


Smaczne przysmaki

Kurczaki mają jedynie 24 kubki smakowe. W porównaniu do około 9000 kubków smakowych u ludzi i na przykład 300-400 u papugi to naprawdę niewiele. Mogłoby się zatem wydawać, że kurczaki nie czują zbyt dużo. To zdecydowanie błąd! Kurczaki uwielbiają przysmaki , które są wykonywane ze smacznych nasion i skorupiaków czy larw mączników.

Premiks

W De Heus pracują szefowie kuchni, którzy przygotowują pyszne dania dla brojlerów i kur niosek. Produkujemy także premiks, który zawiera witaminy, minerały i zdrowe mikroelementy. Wzbogacony jest również o wapń zapewniający mocne kości i skorupkę jaj. Większe kurczaki otrzymują także wapno w postaci wapienia. Dzięki temu żołądki mięśniowe są w stanie rozbijać pożywienie na mniejsze części.

A zatem szefowie kuchni w De Heus znają kurczaki na wylot! Wiedzą dokładnie, co muszą jeść, by wytworzyć mięso lub znosić jaja, ale także by wytworzyć zdrowy układ odpornościowy chroniący je przed chorobami. 


Jak prezentować bez stresu?

Przed Tobą pierwsza lub kolejna prezentacja przed całą klasą? Nie stresuj się! Zobacz, jak my radzimy sobie w takich sytuacjach!