Dojenie

Jak wiesz, mleko pochodzi od krowy. Ale czy wiesz, że krowa mleczna jest dojona co najmniej dwa razy dziennie? Tradycyjnie odbywało się to ręcznie, ale teraz są dostępne maszyny dojące, a nawet roboty dojące! Anna i Dawid opowiedzą ci więcej.

Dojenie przy pomocy robotów

W zwykłej oborze krowy mleczne udają się na dojenie o ustalonych porach. Hodowca przystawia kubki udojowe do wymion krowy, poprzez które odprowadzane jest mleko. Mleko trafia bezpośrednio do schłodzonego kontenera, w którym jest gromadzone. Super, co?

Istnieją jednak także roboty dojące, które w pełni automatyzują cały proces. Co więcej, krowa sama wybiera, kiedy potrzebuje udać się do robota. Jeśli czuje, że jej wymię jest przepełnione mlekiem, idzie na dojenie. Maszyna rozpoznaje krowę z użyciem czujnika i wie dokładnie, czy to już czas, aby odprowadzić mleko. Robot sam podłącza kubki do wymienia, aby spuścić mleko, w tym samym czasie podając krowie pyszną paszę. Po zakończeniu dojenia kubki są czyszczone parowo i dezynfekowane.


Jeszcze więcej mleka

Krowy lubią być dojone. Korzystając z robota dojącego, hodowca uzyskuje nawet do 10% więcej mleka! Krowy są mądre i bardzo szybko uczą się, jak znaleźć maszynę. Lubią do niej chodzić, ponieważ daje im pożywienie. Niektóre krowy potrzebują więcej czasu, żeby znaleźć drogę do robota, dlatego hodowca służy im zawsze pomocą. Jednak, jeśli maszyna znajduje się w promieniu 400 metrów, doskonale wiedzą, gdzie się udać! Sprytne!

Sprawdź swoją wiedzę o krowach

Czy wiesz, co oznacza stwierdzenie, że krowa jest w rui? Albo jak długo trwa ciąża krowy? Sprawdź swoją wiedzę o krowach tutaj!