Co je świnia?

Świnie uwielbiają pogawędki i zabawy, ale przez całe to gadanie i szaleństwo mogą stać się głodne. A świnie jedzą dużo. Naprawdę dużo! Na szczęście nie są wybredne i chętnie pałaszują praktycznie wszystko, nawet brukselki!

Co jedzą świnie?

Świnie uwielbiają pogawędki i zabawy, ale przez całe to gadanie i szaleństwo mogą stać się głodne. A świnie jedzą dużo. Naprawdę dużo! To, co dostają na posiłek, zależy od ich wieku. Nowonarodzone prosięta mają zupełnie inną dzietę niż dorosłe lochy (samice świń) i knury (samce świń).

Jak często świnie jedzą każdego dnia?

Niektóre świnie mogą jeść przez cały dzień! Otrzymują wtedy nielimitowane ilości suchej paszy. Inne dostają paszę, która jest dopasowana specjalnie do ich potrzeb. Koryta są napełniane płynną paszą trzy razy dziennie. Niektóre świnie otrzymują odpowiednią porcję raz dziennie i konsumują ją przez kilka godzin. Malutkie prosiątka są czasami karmione z ręki przez swoich opiekunów, ponieważ nie jedzą zbyt dużo.


Ania i Dawid poznają świnie

Anna i Dawid odwiedzają hodowlę loch.

Co jedzą nowonarodzone prosięta?

Kiedy rodzi się prosiątko, otrzymuje ono mleko swojej matki i trochę pysznej zupy mlecznej. Po 2-4 tygodniach zaczyna także skubać specjalną suchą paszę dla prosiąt. Jest ona produkowana specjalnie dla bardzo młodych prosiąt. Taka pasza zapewnia im odpowiednią dawkę witamin i minerałów potrzebnych do rozowju. Dzięki paszy prosięta uczą się także, jak jeść granulki, a nie tylko pić mleko – to zupełnie tak jak Ty uczyłeś się jeść pożywienie w formie stałej, kiedy byłeś małym dzieckiem.

Z czego składa się pasza dla świń?

Większość pasz dla świń składa się ze zbóż, kukurydzy czy soi. Pasza zawiera także resztki z buraków cukrowych – pulpę, która zostaje po pozyskaniu cukru z buraka. Świnie uwielbiają buraki cukrowe!


Pasza dla świń na miarę

Pasza jest dopasowywana także do potrzeb loch i tuczników (świń, które są przeznaczone na mięso) i zawiera wszystkie zdrowie składniki odżywcze, które zwierzęta powinny spożywać. Pasza może być mieszanką suchej (stałej) i mokrej (płynnej) paszy.

Sprawdź swoją wiedzę o świniach

Czasem kiedy wygłaszasz prezentację, konieczne może okazać się zadanie pytań słuchaczom. A może by tak sprawdzić swoją wiedzę tutaj i wykorzystać pytania w prezentacji?