Gdzie mieszka świnia?

W Polsce istnieje około 61,5 tysiąca gospodarstw trzodowych. W niektórych hodowlach świnie są rozmnażane, podczas gdy w innych są hodowane. Anna i Dawid za moment wszystko Ci wyjaśnią!

Gospodarstwa odchowu świń

Większość hodowli świń to połączenie gospodarstw odchowu i gospodarstw końcowego wzrostu. Hodowla świń, w której żyją lochy (samice świń) i prosięta, jest nazywana gospodarstwem odchowu.

W gospodarstwie odchowu prosięta zostają z matką przez około cztery tygodnie. To coś na kształt oddziału położniczego. Następnie przechodzą do sekcji odsadzania, gdzie prosięta żyją w małych grupach i bawią się zabawkami. Na tym etapie zamiast mleka otrzymują specjalną paszę dla prosiąt. Ten proces jest nazywany odsadzaniem. Po tym procesie matka (locha) przechodzi do zagrody, aby ponownie zajść w ciążę. Po sześciu tygodniach spędzonych w sekcji odsadzania prosięta przenoszą się do gospodarstwa końcowego wzrostu. Mają wtedy około dziesięć tygodni. 

Gospodarstwa hodowlane

Lochy w gospodarstwie odchowu pochodzą z gospodarstwa, w którym hodowane są specjalne prosięta płci żeńskiej, czyli gospodarstwa hodowlanego. Kiedy samice świń osiągną wystarczający wiek, by urodzić prosięta, są sprzedawane do gospodarstwa odchowu.


Gospodarstwo końcowego wzrostu

Świnie w gospodarstwie końcowego wzrostu zazwyczaj żyją w niewielkich, zżytych grupach po 30-40 sztuk. Mogą się bawić ze sobą lub bawić się dostępnymi zabawkami. W gospodarstwie końcowego wzrostu świnie rosną bardzo intensywnie. Po zaledwie czterech miesiącach ważą ponad 120 kilogramów! Po tym czasie zazwyczaj trafiają do ubojni. Jeden tucznik dostarcza około 95 kilogramów mięsa.

Jesteś ciekaw, jak wygląda życie świni? Anna i Dawid mogą opowiedzieć więcej również na ten temat!


Jak prezentować bez stresu?

Przed Tobą pierwsza lub kolejna prezentacja przed całą klasą? Nie stresuj się! Zobacz, jak my radzimy sobie w takich sytuacjach!