Od kupy do roślin

29 maja 2023
-
5 minut

Wszyscy potrzebujemy jedzenia, aby żyć, bawić się i rosnąć. Dlatego jemy kilka razy dziennie. Czy wiesz, że dotyczy to również zwierząt, roślin, a nawet maleńkich bakterii i pleśni? One również potrzebują pożywienia, aby móc żyć i się rozwijać. W rzeczywistości wszystkie te organizmy polegają na sobie nawzajem, aby przeżyć. Być może wiesz, na przykład, że odchody zwierząt zawierają składniki odżywcze bardzo cenne dla roślin. Dlatego właśnie krowią kupę wykorzystuje się często jako nawóz. Ten proces nazywa się „cyklem”, ponieważ krowie łajno nie staje się odpadem, tylko daje początek nowemu cyklowi wzrostu.

Co to jest cykl?

Duże i małe cykle można obserwować na całym świecie: w morzach, lasach, ale także w miastach. Zasadnicza różnica polega na tym, że naturalne cykle nie wytwarzają odpadów, a gdy tylko człowiek staje się częścią cyklu – od razu pojawiają się odpady. Ma to związek z liczbą zaangażowanych osób, ale przede wszystkim z tym, co i ile wytwarzamy w fabrykach i konsumujemy w naszych domach.

„Liczba ludzi żyjących na Ziemi wciąż rośnie. Kiedy Twój dziadek był w Twoim wieku, na naszej planecie żyło 3,5 miliarda ludzi. To dużo, ale dziś jest nas... 7 miliardów! To dwa razy więcej! Oczywiście, nasza planeta jest wciąż tej samej wielkości, dlatego musimy o nią dbać i starać się jak najbardziej zapobiegać marnotrawstwu”.

Inteligentni rolnicy

Na całym świecie istnieją inteligentni rolnicy, którzy produkują żywność. Dzięki inteligentnemu rolnictwu i inteligentnej hodowli zwierząt mogą wyprodukować wystarczającą ilość żywności, aby wyżywić nie tylko nas samych, ale także wielu ludzi w innych krajach. Jest to naprawdę imponujące, jeśli weźmiemy pod uwagę ograniczoną przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji, a także fakt, że w naszej produkcji wykorzystujemy cykle. Nie ma więc potrzeby niczego zmieniać, prawda? Nie do końca! Idealny cykl to taki, który nie pozostawia żadnych odpadów – wielu rolników już teraz stara się zminimalizować ich ilość.

Czym jest rolnictwo?

Rolnictwo to ogólna nazwa wszystkich praktyk polegających na uprawie roślin, które stanowią dla nas żywność (owoce i warzywa), oraz hodowli zwierząt na mięso, mleko lub jaja. Uprawa zbóż i ogrodnictwo wiążą się z roślinami, natomiast hodowla dotyczy zwierząt.

Ludzie wykorzystują pewne części uprawianych roślin do produkcji żywności: przykładowo, z buraków cukrowych pozyskujemy cukier, którym można posypać naleśniki. To, co pozostaje z buraków, nie jest jednak wykorzystywane... Ale: zamiast wyrzucać pozostałości roślin jako odpady, wykorzystujemy część z nich na paszę dla zwierząt, tworząc początek cyklu.

 

„Pozostałości rośliny po jej zmieleniu nazywane są pulpą. Pulpa jest bardzo włóknista, co jest dobre dla zwierząt”.

Cykl w gospodarstwie mlecznym

Cykl w gospodarstwie mlecznym biegnie od gleby do roślin, następnie od roślin do zwierząt, a w końcu od zwierząt z powrotem do gleby poprzez ich odchody. Wielu rolników już teraz stara się ograniczyć ilość odpadów wytwarzanych w tym cyklu. Uprawiają na przykład własną trawę i kukurydzę, by karmić nimi swoje krowy. Jednak sama trawa i kukurydza nie wystarczą. Krowy są również karmione suszonymi granulatami, które są zwane „koncentratami”. Niektóre oznaczenia umieszczane na paszy o wysokiej jakości, takie jak Beter Leven, wskazują, że co najmniej 70% składników tych koncentratów pochodzi z Europy, co nazywamy „pochodzeniem lokalnym”.

Ponieważ rolnicy sami uprawiają trawę, a często także kukurydzę, posiadają też dużo ziemi. Oznacza to, że mają gdzie wykorzystać odchody swoich krów. W rezultacie potrzebują mniej nawozów sztucznych, a my jesteśmy o krok bliżej do zamknięcia cyklu.